جستجو
 


  چاپ        ارسال به دوست

چرخه خواب و بیداری، خواب آلودگی و سوانح رانندگی

چرخه خواب و بیداری، خواب آلودگی و سوانح رانندگی

خواب آلودگی درزمره عوامل مهم در بروز حوادث ترافیکی و هزینه های سنگین ناشی از می باشد. چنانچه به تغییرات خواب و بیداری بدن خود دقت نماییم، متوجه می شویم در شرایط معمول و زمانی که میزان خواب ما کافی باشد در دو زمانی طی روز خواب آلوده می شویم. بیشترین میزان خواب آلودگی در نیمه های شب بین ساعت 2 تا 4 صبح و دیگری که شدت کمتری دارد در ساعات بعدازظهر بین 2 تا 3 بعدازظهر رخ می دهد. بررسی ها نشان داده است که تصادفات رانندگی در این ساعات که اوج خواب آلودگی افراد می باشد، افزایش می یابد. بنابراین لازم است برای مقابله با خستگی و خواب آلودگی  در حین رانندگی به توصیه های زیر دقت شود:

  • قبل از شروع رانندگی خواب کافی داشته باشید.
  • در صورت احساس خواب آلودگی خودرو را متوقف کنید و چرت کوتاهی به مدت 20 دقیقه داشته باشید.
  • بیش از 10-8 ساعت در روز رانندگی نکنید.
  • در زمان مناسب غذای مناسب بخورید. میوه، اسنک بهداشتی و سالم و غذای با چربی و شیرینی کم غذاهای مناسبی می باشند.
  • قبل و حین رانندگی داروهای خواب آور، آرام بخش، آنتی هیستامین و داروهای حاوی الکل مصرف نکنید.

باید یادآور شد که علاوه بر خواب آلودگی طبیعی در برخی ساعات روز برخی بیماری ها وجود دارند که خود باعث خواب آلودگی فرد حین رانندگی و بروز تصادفات مرگبار می شوند. بالغ بر 20 درصد حوادث ترافیکی به علت اختلالات خواب رخ می دهد که از آن میان آپنه (وقفه تنفسی) حین خواب یکی از علل مهم و قابل درمان محسوب می گردد. پرخوابی مفرط یا بیماری موسوم به نارکولپسی نیز نوعی دیگر از اختلالات خواب است که آن نیز خطر سوانح رانندگی را بالا می برد و می بایست موردارزیابی و درمان به موقع قرار گیرد.

آپنه (وقفه تنفسی ) حین خواب یکی از انواع شایع اختلالات تنفسی حین خواب است که معمولا با نشانه هایی مانند خروپف و خواب آلودگی در طول روز تظاهر می نماید. این بیماری مانند نارکولپسی در صورت درمان نشدن، خواب آلودگی و خواب لحظه ای را به دنبال دارند که منجر به بروز تصادفات رانندگی می گردد.وقفه تنفسی حین خواب و نارکولپسی احتمال رخداد حوادث رانندگی را 4-3 برابر افزایش می دهند. از سویی دیگر می دانیم که سوانح رانندگی عامل بیش ترین سال عمر از دست رفته در کشور و در زمره مهم ترین عوامل مرگ و میر محسوب می شوند. بنابراین آگاهی افراد مبتلا به اختلالات خواب از این بیماری ها، نشانه های آن و در نتیجه مراجعه به موقع جهت تکمیل تشخیص و درمان بسیار حایز اهمیت می باشد. تشخیص و درمان به موقع اختلالات خواب اشاره شده می تواند از بروز تصادفات، مرگ و میر و معلولیت های ناشی از حوادث ترافیکی پیش گیری نماید. هم چنین می بایست به این نکته دقت نمود که وقفه تنفسی حین  خواب خود پیامد های ناگواری مانند پرفشاری خون، بیماری های قلبی عروقی، دیابت، سندرم متابولیک، سکته مغزی و افسردگی را به دنبال دارد که مراجعه به موقع جهت درمان از بروز این عوارض ناتوان کننده پیش گیری خواهد نمود.

 

 

تهیه و تنظیم: دکتر آرزو نجفی ، فلوشیپ طب خواب، مرکز تحقیقات اختلالات خواب شغلی، بیمارستان بهارلو، دانشگاه علوم پزشکی تهران


١١:٠٤ - يکشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٧٥٣٧٥    /    تعداد نمایش : ١٢٨خروج
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
نشانی

تهران: میدان راه آهن، میدان بهداری، بیمارستان بهارلو، مرکز تحقیقات اختلالات خواب شغلی 

شماره تماس: 02155460184

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6595
 بازدید امروز : 12
 کل بازدید : 31998
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.36
مرکز تحقیقات اختلالات خواب شغلی
osrc.tums.ac.ir